Dravci a sovy na školní zahradě

9. Březen 2022

Ve středu 9. března 2022 za námi do školky na zahradu přiletěli sovy a dravci. Vlastně přivezli nám je manželé Školaudovi, aby nám ukázali jejich výcvik. Během dopoledne jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací a mohli jsme pozorovat, jak se sovy a dravci chovají, jak létají, jak slyší na svá jména, čím je sokolník krmí. První se nám představil Sýček obecný jménem Bobeš, který je nejmenší u nás žijící sovou. Sídlí v lesích a parcích ve skalních štěrbinách a dutinách stromů. V současné době na území České republiky žije už jen pouze 100 kusů, takže patří k nejohroženějším sovám. Druhý se nám představil Výr africký, jménem Alfi. Dozvěděli jsme se, že je nejmenší z výrů a jeho hmotnost je pouze 600–1000 gramů. Živí se masem a má nejlepší sluch v celé zvířecí říši. Svými oušky vyjadřuje svoji náladu. Výr virginský jménem Viki nám ukázal rozpětí křídel 1,5 metru. Jeho váha dosahuje až 2 kg. Peří má jemné, prachové a načechrané a peřím jsou porostlá i oční víčka a drápy. V přírodě jsou absolutně bezhluční a dokáží otočit hlavu o 270°stupňů. Z dravců se nám představila Poštolka obecná Pišta. Káně harrisovo jménem Fanda a Orel mořský Fíbí, který na našem území vyhledává rybníky. Živí se rybami a je považován za mrchožrouta. Samec váží do 4 kg a samice do 6 kg. Orel mořský začíná být běžným dravcem na našem území. Dožívá se 40-50 let. Rozpětí jeho křídel je 2,4, metrů a to nám opravdu parádně předvedl. Z dětských úst se ozvalo: On mě křídlem pohladil. Děti ani dravci se nebáli a společné dopoledne si užili.