Hokusy nebo pokusy? – zábavné i poučné odpoledne ve školce

26. Leden 2017

Ve čtvrtek 26. ledna 2017 odpoledne se přišli rodiče pobavit se svými dětmi a zároveň seznámit se s prvními poznatky z oblasti přírodních věd. Kdo by doma nechtěl mít příštího Einsteina a přitom si užít spoustu zábavy? Hravou a zábavnou formou se děti i někteří rodiče seznámili s taji vědních oborů, jako fyzika, chemie….Všichni jsme se alespoň na krátkou chvíli stali malými vědci. Experimentovali jsme  a zjišťovali, jak funguje svět kolem nás. Na třídě Sluníček vytékala ze sopky barevná láva. Na Korálkách se rozvíjela na vodní ploše bílá poupátka. Na Kytičkách všichni zachraňovali majoránku, která bleskurychle dokázala odplouvat. Na Srdíčkách ve skleněném válci stoupaly barevné bubliny a vytvářely nádhernou lávovou lampu. Experimentování si užily i děti na Motýlcích, kdy jednotlivé pokusy vytvářely úsměv na jejich tvářích.

JEDNOTLIVÉ POKUSY:

Rozvíjej se poupátko

– vystřihněte 2 květy z pracovního listu

– okvětní lístky obou květů srolujte pomocí špejle nebo tužky do středu květů

– připravovaná poupátka položte na hladinu vody a pozorujte

SMYSL POKUSU:

Tento jev způsobuje vzlínavost vody mezi vlákny papíru, čímž papír nabývá na hmotnosti, a to vede k jeho postupnému narovnávání.

Zachraňme majoránku

– do talíře nalijte vodu

– do středu hladiny nasypte trochu majoránky

– kapátkem kápněte do středu majoránky saponát

– pozorujte, co se stane

SMYSL POKUSU:

Saponát snižuje povrchové napětí vody, a tím se naruší blanka na hladině, která unesla majoránku.

Studená sopka

– z modelíny vytvarujte sopku – menší dutý kužel (asi 2 cm vysoký) na vrcholu s otvorem

– v kádince smíchejte pár kapek saponátu, lžičku jedlé sody a trošičku potravinářského barviva

– na tácku udělejte z připravované směsi (použijte jí asi půl lžičky) hromádku

– nad hromádku směsi umístěte dutý kužel s otvorem, na dolním okraji kuželu modelínu pečlivě utěsněte k tácku

– pipetkou pomalu do nitra sopky přikapávejte ocet, pozorujte

SMYSL POKUSU

Při styku jedlé sody a octa vzniká plyn oxid uhličitý, který vynáší napěněnou obarvenou směs z nitra sopky na povrch.

Lávová lampa

– naplňte láhev vodou do výšky asi 3 cm ode dna

– vodu obarvěte potravinářským barvivem a špejlí zamíchejte

– přilijte vrstvu oleje (asi dvojnásobné množství vrstvy vody)

– nechte směs zklidnit

– vhoďte 2 rozlámané šumivé tablety

– pozorujte, po chvíli zkuste s uzavřenou lahví manipulovat

SMYSL POKUSU

Po vhození šumivé tablety nadnáší vznikající oxid uhličitý (CO2) kapky obarvené vody, které vystoupají až na hladinu. Na hladině bublinky CO2 prasknou (stejně jako v minerálkách) a kapky vody padají zpátky ke dnu.