Kouzlo motýlí zahrádky

15. Květen 2023

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 jsme si na všech třídách založili motýlí zahrádky. Děti i my dospělí jsme měli možnost z bezprostřední blízkosti pozorovat a sdílet chov živých motýlů. V první fázi jsme pozorovali živé housenky motýla Babočky bodlákové v průhledných kelímcích, jak lezou, jak se krmí…Housenky se den ode dne zvětšovaly a rostly přímo před našima očima. Když přišla jejich chvíle, zakuklily se. Zakuklené housenky jsme přemístili do sítěk a čekali jsme. Věřte, dočkali jsme se. První motýlci se vylíhli už v úterý 9. května a do přírody jsme je vypustili ve čtvrtek 11. května při koncertu pěveckého sboru Tralaláček. A další? Postupně se líhli a postupně jsme je vypouštěli.

Co už víme o motýlech – Babočce bodlákové.

  • Věděli jste, že housenky mají 12 očí?
  • Věděli jste, že motýli se neživí jen nektarem, ale také šťávou hnijícího ovoce?
  • Věděli jste, že babočky mají 6 nohou, i když to vypadá, že mají jen 4?
  • Věděli jste, že babočky po vypuštění do přírody žijí až 1 rok?
  • Věděli jste, že motýli nemají plíce? Dýchají skrze otvory na břiše, nazývané průduchy?
  • Věděli jste, že motýli rozpoznávají chutě pomoci svých nohou?
  • Věděli jste, že babočky dokáží během dne urazit velké vzdálenosti? Při migraci překonávají až 150 km za den.
  • Věděli jste, že babočka saje nektar z více jak 100 druhů rostlin, což z nich dělá velice vitální opylovače?
  • Věděli jste, že motýli rodu babočka, jsou nejrozšířenější druh motýlů na světě?