Mám koníka bílého, posadím se na něho…

2. Listopad 2017

…aneb svatomartinské putování za běloušem. Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 vyjely všechny děti na dopolední výlet. Jejich cílem byla chovná stanice plemena starokladrubských koní, tedy hřebčín ve Slatiňanech, který je domovem přibližně 250 koní. Přestože se ve Slatiňanech zaměřují na starokladrubské vraníky, děti ve stájích našly i bělouše. Možná si ho tam ustájil svatý Martin. Děti si prohlédly, jak a kde koníci bydlí. Hřebci jsou ustájeni v prostorných boxech, klisny ve vázaných stáních a klisny s hříbátky ve volné stáji. Dále si prohlédly a obsadily různé druhy kočárů, které se zapřahají za koně. Pozorovaly koně venku v ohradě, viděly výcvik koně, ale také jak se kůň koupe. Batohy dětí ukrývaly, nejen dobrůtky pro děti, ale i pro koně. Tvrdého pečiva přivezly děti hodně. Paní průvodkyně dětem na začátku celé prohlídky zapůjčila opravdovou koňskou podkovu. Děti si podkovu prohlížely, potěžkaly, prozkoumaly, předávaly, a hlavně se s ní pro štěstí vyfotily.