Melu, melu pšeničku, do zlatého hrnéčku…

4. Říjen 2017

…až umelu, budu píct, až upeču budu jíst. Ve středu 4. října 2017 se Broučkové, Srdíčka a Korálky účastnili ekoprogramu „Pečení chlebových placek“. Vše začalo hned ráno, když se ve venkovní pícce na školní zahradě rozhořel oheň. Pec se musí nejprve pořádně nahřát, aby se v ní dalo péct. Děti si nejprve prohlížely a vyprávěly o obilí. Jak a kde roste. Jak a čím se seká. A hlavně co se s ním děje dál. Mlýn a pekař…Děti si vše samy vyzkoušely. Každý si našel kamaráda a volnou misku, do které dostal mouku, ovesné vločky, trochu soli, kmínu a vody. Pak už nastalo míchání, hnětení, mačkání…. Z těsta si děti udělaly placičky, které položily na plech. Kam s plechem, no přeci do pícky. Nejprve se musel, ale vybrat žhavý popel. Než se placky upekly, děti si zahrály různé hry. V sile plném obilí chytaly myšky, tedy vlašské ořechy, které pouštěly zpátky do pole. Upečené placky byly pěkně horké a děti si je přehazovaly v rukách, aby trochu vychladly. Voňavá a křupavá dobrota všem dětem chutnala. Děti už vědí, co všechno se musí stát, než se ve školce nasvačíme.