Smysly zvířat aneb povídání o zvířatech…

5. Únor 2020

…která běžně žijí kolem nás, oproti lidem mají neuvěřitelné smysly a dovednosti. Ve středu 5. února 2020 za námi do mateřské školy přijel Ondřej ze záchranné stanice pro zvířata. Záchranná stanice je vlastně nemocnice pro zvířátka, která pak pouštějí zpátky do přírody. První se nám představil ježek jménem Jasmínka, kterého si děti mohly pohladit. Dozvěděly se, že ježek má nejlepší čich. Čumáčkem vše prozkoumává a dokáže vyčuchat i žížalu. A to my lidé nedokážeme. Potkan Dášenka nemá dobrý zrak, ale výborné hmatové fousky, kterými se orientuje v neznámém prostředí a velké uši, s kterými výborně slyší. Netopýr Hubert, jediný savec, který umí létat nám předvedl svá křídla, které jsou z kůže. Netopýr vlastně vidí pomoci zvuků. Jeho pískání se odráží od překážet a podle toho se dokáže orientovat. Poštolka Mája má velmi dobrý zrak, dokonce na 1 kilometr vidí malou myšku. Sova pálená Skoty má velice dobrý sluch. Létá potichu, protože má speciální jemné peří. Šváb Fanda je nejstarším hmyzem na světě. Má speciální nohy, které se nepustí, i když leze hlavou dolů. Na hlavě má tykadla na čichání. Poslední se nám představil had. Tedy krajta Jonáš. Zjistili jsme, že had očichává jazykem a zrakem vidí teplo. Během dopoledne byly děti v úžasu a uvědomily si, že přírodu je potřeba chránit a mít k ní respekt.