Smysly zvířat

28. Únor 2017

Poslední únorový den jsme si v mateřské škole zpestřili příjezdem několika drobných zvířat a ptáků. Přivezli nám je Ondřej a Lenka ze Žlebské obory. Na jejich otázku jestli děti vědí co je to záchranná stanice, se z dětského kolektivu ozvalo: Tam jsou přeci sanitky. Záchranná stanice je vlastně nemocnice pro zvířata, v níž se uzdraví a vrátí se zpátky do přírody. Jaké mají smysly lidé? Jaké mají smysly zvířata a ptáci? Zrak tedy oči. Hmat tedy ruce, nohy, tlapky, fousky. Sluch tedy uši. Čich tedy nos, čumáček. Chuť tedy pusa, ústa, tlamička, jazyk. Ondřej nám nejprve představil drobné savce a vysvětlil nám, že savci jsou všichni, kdo sají mléko. Zvířata i lidé. Ježka jménem Jasmínka si děti bez ostychu hladily a pozorovaly, jak se dokáže skulit do klubíčka. Vojta z Kytiček s rozzářenýma očima konstatoval: Je úplně boží! A měl pravdu, ale to byl teprve začátek. Dozvěděli jsme se, že potkan Dášenka se orientuje pomocí svých fousků. Nejlepší sluch má prý netopýr, o kterém děti říkaly, že vypadá pěkně strašidelně. Poštolka May nám předvedla, jak umí létat. O sově pálené jménem Skoti, jsme se dozvěděli, jakým způsobem slyší, když nemá uši. Kolem očí má soví závoj, který funguje, jako satelit a zachytává zvuky. Dravci mají dobrý zrak a sovy zase sluch. Pak se nám přestavili Fanda a Vanda. Zvířata s nejlepším hmatem a to švábi, kteří rychle zvládli překážkovou dráhu z našich rukou a dlaní. Někdo se smál, někdo se bál. Poslední se nám představil Jonáš neboli krajta královská. Zajímavé je, že hadi nemají sluch, protože jim nenarostly uši a svým jazykem, který vyplazují, ochutnávají vzduch jestli se blízko nenachází potrava. Hadi totiž vidí teplo. Všechna zvířata i dravci nás potěšili a pěkně jsme se s nimi pobavili.