Ukázka dravců na školní zahradě

23. Březen 2023

Ve čtvrtek 23. března 2023 za námi do školky na zahradu přijeli manželé Školaudovi se svými kamarády dravci. Přivezli šest dravých ptáků. Dva noční a čtyři denní dravce. Prvním nočním dravcem se představila Zuzanka, tedy Sova pálená. Dozvěděli jsme se spousta nových informací a velmi zblízka jsme mohli pozorovat jejich tichý let a stavbu těla. Sova pálená je nejvýraznější ze všech sov, má srdcovitý závoj okolo očí, hnízdí v parcích, lesích a na výškových budovách. U nás v ČR je vzácná. Druhý se nám představil Výr virginský, Viky, který je největší sovou amerického kontinentu. Váží 1-2 kg a rozpětí křídel má až 120 cm. Sovy otočí hlavu o 270°, takže téměř dokola. Dozvěděli jsme se, že mají více krčních obratlů než lidé nebo žirafy. Velmi tichý let způsobuje jemné, prachové a načechrané peří a konce křídel, které mají hřebíkovitý tvar. Třetí byl Piňda, tedy Poštolka pestrá, jejímž domovem je Amerika. Je jedním z nejmenších a nejpomalejších dravců. Dalším dravcem, který více běhá, než létá byl Karančo jižní, Chozé. Předvedl se parádně. Všem dětem v předklonu, které se nebály přeběhl po zádech. To vám byla legrace. Káně Harrisova neboli Fanda předváděl svoje letecké umění. Jeho domovem je především Amerika. Má výborný zrak, vidí na velkou vzdálenost. Posledním dravcem byl Orel bělohlavý, Edí. Jednoletý samec, který ještě nemá bíle vybarvený krk a ocas, což nastává až v pěti letech života. Ukázka dravců byla poutavá, zajímavá a přinesla i mnoho dětského smíchu a pobavení.