Domácí školka

III. vlna – jaro 2021

Vážení rodiče,
opět se Vám hlásíme s domácí školkou a můžete se zde inspirovat pro hry, úkoly, zábavu pro vaše děti, které teď z důvodu nařízení vlády opět nemohou navštěvovat MŠ.

Nápady na aktivity s dětmi při procházkách jarní přírodou najdete: zde

Ptáčci na plot – výzva dětem a rodičům
Zima ne a ne s jarem prohrát! Děti, pomozte ji zahnat! Určitě se zima lekne, když uvidí na školkovém plotě spoustu ptáčků, které pomůžete
vyrobit! Ptáčky vyrobte, pokud možno, alespoň trochu odolné proti dešti tak, abyste je dokázali s rodiči připevnit na plot! K ptáčkovi můžete připevnit i váš vzkaz. Čím víc bude ptáčků, tím dřív zima uteče! Těšíme se, že budou dělat společnost jarním obrázkům, které už náš plot zdobí!

26.4. – 30.4.2021 Slet čarodějnic
19.4. – 23.4.2021 Den země
5.4. – 16.4.2021 Zvířátka ze dvorka
22.3. – 2.4.2021 Velikonoce
15.3. – 19.3.2021 Jaro ťuká na dveře
8.3. – 12.3.2021 Co dokáže sluníčko
1.- 5.3.2021 Přijelo jaro

Pro všechny děti:
Tato doba je pro všechny dospěláky hodně náročná. Sami si udělejte každý den něčím radost, když budete ve větší pohodě, děti budou také…možná vás dokážou právě děti rozveselit. Nezapomínejte na popovídání, jednoduché slovní hry, krátké zhodnocení dne, zapojujte děti do běžných činností v domácnosti. Využijte předškolní věk, kdy děti přirozeně rády napodobují dospělé a rády se vším pomáhají.

Pro rodiče předškoláků:
Pokud vaši předškoláci nyní nedocházejí do MŠ, možná přivítáte návody na činnosti, kterými se budou připravovat na školu. Důležité je trénovat soustředění – dítě mezi 5 – 6 lety by se mělo vydržet soustředit 15 minut. Pokud to nezvládne, učte ho to postupně – má na to. Návody na činnosti jsou jen náměty. Některé děti potřebují předem
motivovat, ale započatou činnost – např. 1 pracovní list by mělo zvládnout dokončit bez odbíhání k jiné činnosti.
Aby ho příprava na školu a později škola bavila, je třeba, aby po splnění úkolu zažilo úspěch – aby bylo spokojené s vlastní prací a vidělo i vaše upřímné ocenění snahy (slovní povzbuzení, pohlazení, s odměnami to nepřežeňte). Ať vám to společně jde!

Milí rodiče, když se vám něco povede, nebo nějaký nápad s dětmi využijete dejte nám vědět na e-mail: info@msstrojaru.cz

A co s dětmi – kromě čtení, společných prací a her?

– nápady pro děti MŠ naleznete i na stránkách ČT zde
– nápaditý časopis Raketa: Raketa
– rozhlasové pohádky: pohádky
– tělocvik s osobnostmi českého sportu: tělocvik
– vzdělávací program Barevné kamínky (nyní zdarma): Barevné kamínky
– domácí školka: krátká videa s programem, který zapojí i vaše děti, připravuje učitelka MŠ – naleznete na stránkách zde

Když budete potřebovat další inspiraci, na internetu najdete pracovní listy, omalovánky ke stažení apod. – predškolaci.cz, pinterest.com, nápady na společné tvoření na vytvarna-vychova.cz, napadyproanicku.cz.

Podpora pro rodiče
Děti se velmi rády a přirozeně zapojují do pomoci v domácnosti či v dílně, mnoho se naučí společnou prací. Na řadu přijdou také hračky a stavebnice, na které od Vánoc ani nebyl čas. Nezajišťujte stále nějaký program – když se budou děti chvíli nudit, vymyslí si samy hry, které by vás nenapadly.

Jak zvládat izolaci – rady psycholožky
Rady psycholožky

Co dnes potřebujeme? Řád, naději a lásku
Je nádherné jaro, všechno se začíná zelenat….

Přejeme vám, ať nečekané „prázdniny“ strávíte v klidu a ve zdraví! A hodně sil a trpělivosti!