Dravci přiletěli do naší školky

2. Říjen 2018

V úterý 2. října 2018 dopoledne za námi do mateřské školy přijeli noční i denní dravci. Jako první se představila Sova pálená jménem Zuzana. Víte, že kolem očí má srdcovitý závoj a živí se drobnými hlodavci? Ráda se stěhuje do blízkosti lidských obydlí do opuštěných budov. Snáší 6–13 vajíček. Je velmi vzácná a z naší přírody ubývá. Když my jdeme spát, sovy teprve vstávají. Představte si, že jediným místem, kde sova pálená nehnízdí je Antarktida. Jako druhý se nám ukázal Výr viržinský jménem Viki, který hnízdí v Americe. Má na hlavě ozdobná pírka ve tvaru uší. Všechny sovy mají velké oči a dokáží otočit hlavu téměř dokola. Třetím dravcem byl Výr velký západosibiřský jménem Bubák. Rozpětí jeho křídel je 1,70 m, a to nám názorně předvedl. Jeho peří je jemné, prachové a načechrané. Velmi drobným a nejmenším sokolovitým dravcem byla Poštolka pestrá jménem Pinďa. Váží jen 10-16 dkg. Hnízdí v Americe a loví hmyz. Chozé tedy Karančo jižní se představil v plné kráse. Žije v Jižní Americe, živí se hmyzem a požírá mršiny. Má dlouhé nohy a patří k nejchytřejším dravcům. Poslední návštěvou byl Orel mořský jménem Filip. Jeho váha je v rozmezí 3-6 kg a rozpětí křídel až 2,4 metru. A to už vzbuzuje velký respekt, když vzduchem proletí kolem vás. Ještě jsme se dozvěděli, že z větší části je orel mrchožrout a řadí se k zdravotní policii, tím že požírá mršiny. Ukázka výcviku dravců byla nejen poučná, ale i zábavná. Dravci se předváděli a prolétávali nám těsně nad hlavami. Dokonce si i vybrali pár hlav s kapucí na svůj oddych.