Jede Martin na koníčku…

11. Listopad 2019

…slyšíš cinkat podkovičku. A věřte nebo nevěřte u nás v pondělí 11. listopadu 2019 na školní zahradě cinkat podkovičky bylo slyšet. Legendu o svatém Martinovi si už minulý týden vyprávěly děti na všech třídách. Kreslily a stříhaly. Malovaly a lepily. Podkovy, bílé koníky, hvězdy na nebi…A taky se připravovaly na Martinskou slavnost, která je v naší mateřské škole, již dlouholetou voňavou tradicí. Soumrak se dostavil a slavnost začala. V listopadu, v listopadu, přišli jste k nám na zahradu. Všechny vás tu vítáme, na Martina čekáme. A dočkali jsme se. Svatý Martin v krásné stroji a na krásném koni projel bránou chrudimskou a zavítal do naší mateřské školy. Jedno přání pro nás měl: Přijel jsem k vám z velké dálky a přivezl vám malé dárky. Rozloučil se a odjel zase dál. Následovala pohádka O holčičce s lampičkou a průvod s rozsvícenými lampiony po blízkém okolí školky. Návrat na už potemnělou zahradu osvětlenou jen třídními lampiony a hledání proutěných košů s malými voňavými dárky. Jaký si vyberu? Makový, tvarohový, povidlový nebo ořechový. Všechny chutnaly, a proto vám svatý Martin posílá recept.
MARTINSKÉ ROHLÍKY: 50 dkg hladké mouky, 1 Hera nebo máslo, 1 vejce, 1 vanilkový cukr.
Na kvásek: 1 a 1/2 kostky droždí, 12 lžic vlažného mléka, trochu cukru.
Zadělané těsto se nenechává kynout a hned se zpracovává. Rozdělí se na 6 dílů, vyválí do kulatého tvaru a rozkrájí na 8 dílků. Plní se tím, co má kdo rád (tvaroh, povidla švestková, jablečná či hrušková, mák, ořechy). Nezapomeňte rohlíky pomastit. DOBROU CHUŤ!