Kouzlo vánočního zámku – výlet na zámek Slatiňany

14. Prosinec 2016

Ve středu 14. prosince 2016, ač nám počasí moc nepřálo, jsme vyrazili na vánoční výlet. Našim cílem byl zámek Slatiňany, vlastně vánočně nazdobený zámek. Zámecké místnosti se nám představily v nevídané vánoční kráse a my jsme si mohli prohlédnout, jak trávila Vánoce knížecí rodina. Od kastelána pana Bušty jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Viděli jsme jídelnu s krásně prostřeným stolem a také kuchyň, kde se všechny dobroty vařily a připravovaly. Pod vánočním stromem jsme našli štědrou nadílku pro malé i velké obyvatele zámku. Dárky se dříve nebalily, ani nepodepisovaly. Každý si vybral, co se mu líbilo. Děti vždy sáhly po hračkách, paní kněžna po špercích. V knihovně jsme se mohli usadit do pohodlných křesel a hlavně jsme kastelánovi zazpívali vánoční koledy. Paní učitelka Monika nás doprovodila na pravý zámecký klavír. V knihovně nám ukázali dokonce i tajné dveře. Vyslechli jsme příběh o betlémské hvězdě a prohlédli si ručně vyřezávaný betlém. Po prohlídce jsme si pochutnali na teplém čaji a jeli jsme zpátky do Chrudimi a Medlešic na výborné halušky s kuřecím masem a špenátem. A víte, co se nejvíce líbilo Honzíkovi z Korálků na zámku? Lívanečníky, protože má rád lívance. No řekněte, nejsou ty vaše a naše děti úžasné?