Martin jede na koni, podkůvky mu zazvoní…

8. Listopad 2018

….a zazvonily mu ve čtvrtek 8. listopadu 2018 v 16, 30 hodin přímo na naší školní zahradě. Ale co dnešnímu podvečeru předcházelo? Na všech třídách si děti vyprávěly legendu o svatém Martinovi a jeho dobrotě, jak rozpůlil svůj červený plášť mečem a obdaroval jím chudého žebráka. Jak se schoval mezi husy, aby ho nenašli…a o jeho bílém koni. Koníka děti zkoušely malovat, vystřihovat. Stavěly pro něj ohrady. Zdobily koňské podkovičky, vyráběly lampičky a různé papírové lucerničky. Už ranní příchod do školky voněl. Dopoledne poslední zkouška na zahradě a odpoledne už jen netrpělivé čekání. Ve třídách se z dětských úst ozývalo, kdy už ten Martin přijede? A přijel. Měl červený plášť, meč i koníka. Přivítal se s námi a podíval se na pohádku „O holčičce s lampičkou“, která se mu líbila, protože jako v každé pohádce vše dobře dopadlo a děti se se svým rozsvíceným lampionem vydaly na krátkou cestu do blízkého okolí. Světýlka lampionů svítila do tmy a po návratu na školkovou zahradu už děti hledaly svůj třídní lampion, a hlavně překvapení od Martina. A věřte, nevěřte překvapení bylo voňavé, sladké, ořechové, makové, tvarohové nebo povidlové. Martina potěšilo, že všem chutnalo a posílá Vám recept.
MARTINSKÉ ROHLÍKY: 50 dkg hladké mouky, 1 Hera nebo máslo, 1 vejce, 1 vanilkový cukr.
Na kvásek: 1 a 1/2 kostky droždí, 12 lžic vlažného mléka, trochu cukru.
Zadělané těsto se nenechává kynout a hned se zpracovává. Rozdělí se na 6 dílů, vyválí do kulatého tvaru a rozkrájí na 8 dílků. Plní se tím, co má kdo rád (tvaroh, povidla švestková, jablečná či hrušková, mák, ořechy). Nezapomeňte rohlíky pomastit. DOBROU CHUŤ!