Na svatého Martina, kouřívá se z komína…

11. Listopad 2021

…a na svatou Kateřinu vlezeme si pod peřinu. Všechny děti si v celé naší mateřské škole vyprávěly o svatém Martinovi. Seznámily se s jeho legendou, jak se u městské brány rozdělil s chudákem o svůj červený plášť mečem, jak se schovával mezi husami, které ho však nakonec prozradily, a jak se nakonec stal biskupem. Děti vytvářely, stříhaly, kreslily podkovy, bílé koníky, sněhobílé husy…Četly si také pohádku O holčičce s lampičkou a vyráběly lampionky, lucerničky. Ve čtvrtek 11. listopadu 2021 se všechny děti vydaly po stopách bílého koně do blízkých Slatiňan. Někdo měl štěstí a bílého koníka opravdu zahlédl, někdo viděl chudáka u brány, ale co našly úplně všechny děti? No, přeci poklad od sv. Martina. Žádné zlato, šperky, ani peníze…ale voňavé sladké Martinské rohlíky. Makové, tvarohové, povidlové a ořechové. Chutnaly a v dětských bříškách mizely.

Svatý Martin posílá recept, kdyby si je někdo chtěl upéci i doma:

MARTINSKÉ ROHLÍKY: 50 dkg hladké mouky, 1 Hera nebo máslo, 1 vejce, 1 vanilkový cukr.
Na kvásek: 1 a 1/2 kostky droždí, 12 lžic vlažného mléka, trochu cukru.
Zadělané těsto se nenechává kynout a hned se zpracovává. Rozdělí se na 6 dílů, vyválí do kulatého tvaru a rozkrájí na 8 dílků. Plní se tím, co má kdo rád (tvaroh, povidla švestková, jablečná či hrušková, mák, ořechy). Nezapomeňte rohlíky pomastit. DOBROU CHUŤ!