Návštěva Regionálního muzea v Chrudimi

20. Prosinec 2016

V úterý 20. prosince 2016 šly děti z Korálků a Srdíček zjistit, jak to bylo dříve „Za zimních večerů v chalupách“. Nebyla televize ani počítače….ale byla řemesla a obyčeje, která naši předci vykonávali, když se dny krátily. Nejprve jsme si společně s lektorkou Markétou prohlédli celou výstavu. Ukázala nám, co všechno naše prababičky a pradědové dělali a vyráběli za dlouhých zimních večerů. Jak pekli velké pecny chleba a kam je ukládali. Starý košíkář nám předvedl, co umí z vrbového proutí uplést. Přadlena v tichosti předla len, jen kolovrátek vrčel a točil se. Děti si vyzkoušely, jak se dříve mlátilo obilí. Cepy v rukou dětí a v rytmu říkadel vymlátily z obilí zrníčka. Vstoupili jsme do chalupy a prohlédli si, jak ji hospodyně nazdobila a přichystala štědrovečerní večeři. Dozvěděli jsme se, proč měli u večeře svázané nohy u stolu řetězem nebo proč pod stolem ležela sekera. Prohlídku jsme zakončili návštěvou u řezníka a masopustem. Nejen, že jsme si vyzkoušeli, jak se mlátilo obilí, ještě jsme si vyrobili modrotiskové přáníčko a zkusili drát peří.