Od zrníčka k mouce

26. Září 2018

Poslední zářijový týden si děti na Kytičkách povídaly, kolik práce dá obilnému zrníčku, než vyroste. Co všechno k tomu potřebuje. A jakou dlouhou cestou musí projít, aby z malého zrna byl v obchodě třeba chleba. Prohlédly si klasy obilí, z kterých vyloupaly obilná zrna. Vzaly si lupy a zkoumaly jejich tvar, strukturu, velikost, povrch…Zrníčka počítaly, třídily, vyráběly z nich chrastítka. Pomoci obrázků sestavily cestu zrníčka. A co myslíte, zvládly to? Zvládly. Pole, sekání obilí, odvoz vymlácených zrn do mlýna, mletí zrn na mouku, odvoz mouky do pekárny, obchodu a upečené dobroty. Navštívily obchod a namletou mouku si koupily a nejen ji. Ještě kvasnice, mléko, máslo, vejce… Druhý den ráno se přestrojily děti za pekaře a pekařky. Rozdrobily kvasnice do vlažného mléka a nechaly je vykynout. Do mísy nasypaly mouku, přidaly kvásek a vejce. Těsto zadělaly a čekaly, jak pěkně nakyne. A nakynulo. A co naši pekaři a pekařky napekli? Voňavé a křupavé vdolky, na kterých si po obědě parádně pochutnali.