Smysly zvířat

23. Listopad 2023

Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 za námi do mateřské školy přijel Ondřej a Lenka ze Záchranné stanice Lipec. Děti věděly, že záchranná stanice je vlastně nemocnice pro zraněná zvířátka a ptáky. Když se vyléčí, pouští je zase zpátky do přírody. Smysly nám pomáhají vnímat vše kolem nás, smysly pomáhají jak nám lidem, tak všem zvířatům, ptákům, hmyzu, plazům…Představil se nám ježek Jasmínka, hmyzožravec. Pro kterého je důležitý čich. V podzimní přírodě už ježek spí. Ježek je vlastně jeden z nejstarších savců na světě. Druhým savcem byl netopýr Hubert, který se dožívá 20 let, má ostré zuby, chytá komáry. Jak vidí? Vlastně ušima, protože vysílá signály, které se odráží od stěn. Jak spí? No, přeci hlavou dolů. Poštolka Mája předvedla, jak umí potichu létat. Sova pálená Skoty velmi dobře slyší a loví myši. Švábi Vanda a Fanda mají šest nohou a patří mezi hmyz. Děti pro mě vytvořily překážkovou dráhu a Vanda a Fanda překonali po jejich rukou dlouhou dráhu. Nebojácné děti si pohladily krajtu Jonáše, která svým jazykem prozkoumávala, jestli děti nejsou jeho svačinka. Hadi nemají uši, vidí teplo a děti hned hlásily, že had nemá nohy. Smysly zvířat byl zajímavý program, a děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací a měly možnost si opravdu zblízka prohlédnout a pohladit savce, plaza, hmyz…