Vánoční prohlídka na zámku Žleby

6. Prosinec 2019

V pátek 6. prosince 2019 jsme si prožili krásný a pohodový adventní den. Brzy ráno, už v 6, 45 hodin, jsme nasedli do autobusů a vyjeli na státní zámek Žleby. Mrazu jsme se nelekli a vánočně laděnou prohlídku jsme si užili. Nejprve nás uvítala zámecká kaple s Ježíškem a proutěným betlémem. V andělské kanceláři na nás čekali dva andělé. Starší a druhý mladší zrovna skládal zkoušku na anděla strážného. Nahlédli jsme do zámeckého sklepení, do rytířského sálu, který byl slavnostně vyzdoben. Stál v něm vánočně nazdoben strom vysoký pět metrů. Stoly se prohýbaly pod voňavým perníkem, vánočním cukrovím, vánočkou, červenými jablíčky a prostřenými talíři. Cestou po zámku děti plnily úkoly, hledaly správné odpovědi na otázky o Vánocích. Za splnění dostávaly oříšky, které donesly až do historické zámecké kuchyně, kde kuchařinka pekla vánočku a děti dostaly perníčky. V kuchyňském koutě se najednou začalo něco protahovat a hýbat a on černý špinavý čert. Zapomněl se včera vrátit s ostatními čerty do pekla. Během dopoledne se děti dozvěděly mnoho zajímavých vánočních lidových zvyků a vánoční výzdoba nás o kousek blíž posunula ke štědrému večeru.