Výlet do Záchranné stanice a Ekocentra „PASÍČKA“

9. Červen 2016

Ve čtvrtek 9. června 2016 se všechny děti z chrudimské a medlešické školky vydaly na výlet do blízkého okolí Boru u Skutče, kde má své zázemí Záchranná stanice a ekocentrum „Pasíčka“. Po příjezdu jsme zahnali hlad svačinou a dobrůtkami z batohu. Předškoláci se vydali bránou do pravěku. Zahráli si na paleontology a pomoci lopatek a štětečků se jim podařilo ze země vykopat kostru Iguanodona. Vyslechli si povídání o zkamenělinách, tedy vlastně fosiliích. Vyrobili si odlitek žraločího zubu, medvědího drápu nebo vyhynulého hlavonožce amoniti z období druhohor. Svoje tělo si protáhli na herním prvku ve tvaru sopky a lebky dinosaura Alosaura. Mladší děti si prohlédly celou expozici s ochočenými nebo poraněnými zvířaty naší fauny. Ze zpěvných ptáků jsme si zblízka prohlédli holuby, hrdličky, vrabce a kosi. Mezi dravci byli krahujec, poštolka, včelojed, jestřáb, káně, orel, moták pochop a sokoli, o kterých jsme se dozvěděli, že potravu loví jedině za letu a mají rychlost, jako formule. Viděli jsme i výry, kalouse ušatého a sovu pálenou, krkavce, havrany, straky a exotické papoušky. Kozlíky Matouše a Šimona jsme si i pohladili. Zuby na nás pěkně zostra cenil nosál. Mezi ostatními šelmami byl rys ostrovid, lišky nebo psík mývalovitý. Zamilovanou dvojici, ať je to k nevíře, tvořil pštros Pepina a divoké prase Blažena. Z lesních zvířat jsme pozorovali veverky, kunu lesní i skalní. Velkou radost nám udělala barevná morčátka a na jedné noze stojící čápi. Ještě jsme se stačili projít po lese a lesním skřítkům postavit pár domečků. V autobuse na někoho padla únava a cestou zpátky do Chrudimi zavřel oči.