Dravci na školní zahradě

30. Září 2020

Ve středu 30. září 2020 jsme první měsíc školního roku ukončili příjemnou akcí. Počasí nám aspoň trochu přálo a ze Zoo Jihlava za námi přijeli manželé Školoudovi s ukázkou výcviku dravců a sov. Během dopoledne jsme se dozvěděli spousta zajímavých informací a mohli jsme pozorovat, jak se dravci a sovy chovají, jak létají, jak slyší na svá jména, čím se krmí…První se nám představil sýček jménem Kvikvik, který je nejmenší sovou žijící u nás. Sídlí v lesích a parcích. Ve skalních štěrbinách a dutinách stromů. Snáší až 5 vajec, na kterých sedí jen samičky. Loví drobné hlodavce, jako myši a hraboše. Druhý se nám představil Výr africký, jménem Alfi. Dozvěděli jsme se, že se dožívá 20 let, váží 600–1000 g. Živí se syrovým masem, má vynikající sluch, na 200 m slyší ježka. Výr velký západosibiřský jménem Bubu má prachové jemné peří, oční víčka i drápky má porostlé peřím, nejsou vůbec slyšet, když letí. Rozpětí jeho křídel je 1,7 m a dokáže otočit hlavu o 270°stupňů. Mezi denní dravce určitě patří a ve vší kráse se nám ukázal Karančo jižní, jménem Chozé, který nerad létá a spíše běhá, živí se drobnými živočichy, ale i mršinami, zdechlinami, dokonce i vajíčky. Fanda neboli Káně harisovo mělo při příjezdu na hlavě čepičku, kvůli své bezpečnosti. Žije převážně v jižní a střední Americe, loví ve skupinách čítající 5-10 jedinců. Dokáže ulovit živočicha do velikosti divokého králíka. Rozloučil se s námi Orel mořský Fíbí, který se dožívá až 40-50 let. Váží 3-6 kg, rozpětí jeho křídel je 2,4 m a to nám opravdu předvedl. Obydluje i ČR, sice nemáme moře, ale máme velké a rozlehlé rybníky, ve kterých loví ryby. Ani děti, ani dravci a sovy se nebáli a společně si dopoledne v pohodě užili.